پاسخ آزمون

نمره کل ترس از موفقیت: ۳۷

ارزیابی کلی: ترس از موفقیت خیلی پایین

تفسیر نتیجه آزمون

ترس از موفقیت یکی از موانع مهم بر سر راه رشد و ترقی افراد در زمینه های اجتماعی، شغلی، شخصیتی و.. است. افرادی که ترس از موفقیت از جمله ویژگی های شخصیتی آنان محسوب می‌شود، در مواجهه با موقعیت های‌ موفقیت آمیز شغلی، مکانیزم مقاومت در مقابل موفقیت را از خود بروز می‌دهند. در روانشناسی شخصیت این ترس را عقده یونس می نامند. منظور از این نامگذاری اشاره به داستان حضرت یونس (ع) است که در هنگام مبعوث شدن به پیامبری از جانب خدا و محول شدن وظایف سنگین این رسالت به او، به پروردگار خود رو کرد و درخواست نمود تا این وظیفه را از او بردارد. اگرچه خدای متعال می دانست که او توانمندی های زیادی دارد، اما خود حضرت از بدست آوردن این موفقیت می ترسید و لذا از آن دوری نمود.

ترس از موفقیت

اگه نمره تون تو این آزمون کم شده بهتون تبریک می گم چون شما آدم مسئولیت پذیری هستی و از سختی و تغییر نمی ترسی. شما آینده درخشانی داری اگه به تلاشت ادامه بدی. اما اگه نمره شما در این آزمون بالا در اومده احتمالا شما زندگی محدودی برای خودتون درست کردی، و می ترسی از استعداد هات به طور کامل استفاده کنی، مسئولیتهای کمتری رو قبول می کنی، کمتر اهل رقابت هستی و یه مقدار اضطراب موقعیتی داری یعنی این که از این که تو یک موقعیت قرار بگیری که همه منتظر باشن عملکرد تو رو ببینن می ترسی. اما نگران نباش ، همینکه این ترس رو در خودت کشف کردی قدم بزرگیه. یکی از دلایلی که این ترس رو داری اینه که از تغییر و وقایع ناشناخته می ترسی. وقتی تغییر می کنی، ارتباطات دور و برت هم رو به تغییر می گذاره. خیلی از دوست ها و آشنایان مدام تشویقت می کنن اما خیلی ها هم حسادت می کنن و سعی می کنن تو رو از پیشرفت باز دارند. یه دلیل دیگه که از موفقیت و برجسته شدن می ترسی احتمالا اینه که زندگی امن و بدون تغییر رو دوس داری، دلیل دیگه میتونه این باشه که به توانایی هات ایمان نداری، یه دلیل دیگه ممکنه این باشه که توی یه خونواده ای بزرگ شدی که اجازه ندادن مستقل باشی و با سختی ها بجنگی.

ترس از موفقیت

موضوع این نیست که شما نمی‌خوای موفق شی، یا تلاش نمی‌کنی ، برعکس، احتمالا سخت‌کوش هستی و زمان زیادی را صرف برنامه‌ریزی و فکر کردن می‌کنی. واقعیت اینه که: چون رسیدن به موفقیت سخته، پس به‌صورت ناخودآگاه، بخشی از وجود شما موفقیت را پس می‌زنه و آن را نمی‌خواد. جالبه که بدونی ضمیر ناخودآگاه شما ۹۵ درصد اوقات، نیروی محرک شما و تعیین‌کننده‌ی کارهاییه که انجام می‌دید. پس، بهتره برای کاهش این ترس روی خودت کار کنی و از یه متخصص مشاوره کمک بگیری.

تفسیر کلی

پیشنهاد کلی من اینه که برای این که زندگیت پربار تر باشه در مورد دلایل فرارت از موقیعتهای سخت فک کن، ببین چرا از رقابت می ترسی. اگه خواستی هم برای این که نتیجه بهتری بگیری با یک مشاور روانشناس مشورت کن. این کار بهت کمک می کنه زندگیت پربار تر باشه. تو یک یا دو زمینه برجسته باشی، از توانایی هات لذت ببری، و شروع کنی به بهتر کردن دنیایی که در اون زندگی می کنی. مجموعه کارنیل به دنبال همین هدفه که بهت کمک کنه با شناخت قوت ها و ضعف هات و شناخت ویژگی هات بهترین استفاده رو از زندگی شخصی، شغلی و خانوادگی ات ببری. تا سالم تر زندگی کنی و انسان مفیدی باشی.

آرزوی موفقیت

>